Kripto Para Borsası Nedir ?

17
Kripto Para Borsası Nedir ?

Kripto Para Borsası Nedir ?

Kripto Para Borsası Nedir ?

Kripto para ‘A peer to peer electronic cash system’ Bu cümleyi kripto para borsasında hiç duydunuz mu ? Oldukça çarpıcı göründüğü yadsınamaz bir gerçek. Cümle tam da kripto para borsasını tanımlayacak şekilde ‘ kişiler arası değişen para birimi’ .

Geleceğin parası dediğimiz dünyanın en değerli para birimlerinden ‘her şeyin merkezinde ama merkezi olmayan para birimi ‘.

Kimin çıkardığı ve nasıl ortaya çıktığı hala anonim olan bitcoin henüz çok fazla bilinmiyorken ancak bir pizza parasıydı, yani 1 dolar yaklaşık 1300 bitcoine tekabül ediyordu. 1300 bitcoin ile bir pizza yiyen vatandaş yediği en lezzetli pizza olduğunu idda ediyor fakat bunun kendini avutma olayı olarak söylediği aşikar çünkü 2013 yılından itibaren bu durum tam tersine dönmeye başladı.

Kripto Para Borsası Nedir ?

Kripto para dediğimizde ilk akla gelen bitcoin olacaktır.Bitcoin sanal para borsasının ana para birimi fakat 1300 ve daha fazla civarda da altcoin mevcut bunun sebebi bitcoine artan talepten dolayı ,bitcoinin değerinin artması. Buna pararlel olarak da çeşitli altcoinler doğmuş.

Bitcoin kullanıcılara transferler yolu ile kazandırır çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi merkezileşme kripto para borsasında yoktur.Peki bu transferler ne şekilde gerçekleşiyor ?

Bitcoinin herhangi bir merkeze bağlı olamdığını söylemiştik yani günümüzde kullandığımız para birimleri gibi devlet,banka kontrolü altında değildir bu da bu para biriminin komisyonunun düşük olmasını sağlar.

Komisyon düşüklüğü bitconinin finansal aracılar ile işinin olmamasından kaynaklanır velevki bitcoin madenciliği dediğimiz

‘sanal altın arayışı ‘  sanal madencilik ile kendi bitcoinini ya da altcoinlerini üretmek mümkün.

Bitcoin madenciliğine gelmeden önce altcoinlerin neden doğduğundan bahsedelim.

Kripto Para Borsası Nedir ?

Bitcoin daha önce de bahsettiğimiz gibi değeri gittikçe artan para birimi bu sebeble bazı insanlara yatırım yaparken almak için çok pahalı gelebiliyor ve bu pahalılık yıllar geçtikçe daha da fazla artıyor.İşte bu sebebden dolayı yatırımcıların altcoin üretme ihitiyacı duymuş olmaları çok normal.Peki bitcoin ve altcoinleri üretmek bizim anladığımız ya da anlattığımız kadar kolay bir durum mu,üretmek istiyorum ya da yatırım yapmak istiyorum dediğimizde hemen girişebilmemiz mümkün mü ?

Bitcoin madenciliği ; sanal madencilik

Yani sanal altın arayışı. Bitcoinin herhangi bir merkezinin olmadığını ve çeşitli transferler ile bu piyasanın döndüğünden bahsetmiştik işte bunun yanı sıra kendi bitconlerini ve altcoinlerini üreterek yatırım yapmak da mümkün ,kulağa da çok hoş geliyor fakat oldukça zor bir durum .

Bitcoin ya da altcoin üretebilmek için oldukça kapsamlı ve bir o kadar da zor matematik problemlerini çözmek zorundasınız fakat burda problemden kastımız dört işlemle çözdüğümüz kareköklü vs. problemlerden değil.Bunları üretmek istiyorsanız gerçekten aşırı deneysel,zor ve zaman alan algoritmaları çözmelisiniz.

Bu problemleri çözmenin de belli adımları var ve bunlara blog diyoruz. Bu bloglar kırılması çok zor zincirleri olan bilmeceler ile kilitlenmiştir. Her şey adımsal işlemlenir buna da blog zinciri denir; örneğin, ilk bilmeceyi çözdükten sonra diğer bilmeceye geçiyorsunuz ve ikinci blogda ki bilmeceye geldiğinizde, ikinci bloğa bilmece aktarmış oluyorsunuz. Bu, bu şekilde adımsal bloglar ile ilerliyor. 

Bunların yanı sıra aklımıza şöyle bir soru da takılabilir. Bitcoin, merkezi olmayan ve kişiler arası transferler ile yürüyen bir sistem fakat böyle bir düzen bitcoin kopyalamayı ve tekrar kullanabilmeyi mümkün kılmıyor mu ?

 Bitcoin  kesinlikle kopyalanamaz çünkü bitcoin veri yumağından ibaret değildir.Bitcoin kocaman bir muhasebe defteridir.Örnekleyecek olursak ; Ahmet Ayşe’ye bir bitcoin gönderdiği zaman ,Ahmet’in gönderdiği bilgisi ve Ayşe ‘nin bitcoini aldığı bilgisi bu muhasebe defterine yazılır ve Ahmet’in sanal imzası yine burda olur .Bu defter imha edilemez ve bu deftere ulaşılamaz . Bu muhasebe defterinin algoritmasına günümüz teknolojisi ile ulaşmak mümkün değildir. Bu yüzden çeşitli siteler güvenlik duvarlarında bu algoritmayı kullanırlar.

Bitcoinin oldukça değerli bir para birimi olduğundan bahsettik, peki bu değer nerden geliyor ?

Altın neden değerlidir hiç düşündünüz mü ? Çünkü altın yeryüzünde çok az bulunan bir maden türüdür  ve bu da arz-talep ilişkisini oluşturur yani çok az bulunan bir şeye talep çok fazla olduğu zaman onun değeri yükselir.Eğer değerli olan şey artmaya başlarsa ve bu artış sonsuza kadar gidebilecek bir artış ise bu durum onun değerini azaltır.Örneğin çok basit bir örnek olarak , besin değeri oldukça yükek olan ıspanak dünyaya sınırlı sayıda sunulsaydı  ve belli bir sayıdan sonra üretimin durdurulacağı söylenseydi eminim manavlarda kuyruklar oluşurdu.

Bitcoin de bu mantıkla değerini belirliyor . Yani bu sanal para birminin de sınırsız üretileceği kesinlikle düşünülemez.Bitcoininde bir üretim sınırı var ve buna istinaden üretim bir gün sınırlandırılacak velevki üretimi yıllar geçtikçe ve değeri arttıkça zorlaşıyor.Çünkü algoritmalar çözüldükçe ve yeni bilmeceler oluştukça blog zincirini kırarak üretim yapmak oldukça zor oluyor.

Kulağa oldukça hoş gelen bu para birmi ,üretenleri ve içinde bulunanları oldukça zorluyor .Zorlamaya da devam edecek gibi duruyor.

Bitcoin madenciliği modern zamanın altın arayışı yani kendi bitcoinini üretme çeşitli algortimalar çözülere madencilik sayesinde bilmeceler çözülerek insanlar kendi bitconleri üretebiliyor bunlar ok kapsamlı şeyler tabiki istedikleri kadar basamıyotlar bitcoin 21 milyonda biteceği söyleniyor şu anda mecrada 19 milyon civarı bitcoin olduğu söylenen çeşitli finansal aracılar mevcut ; bankalar ya da özel kişiler .

Bitcoin düşük komisyonludur. Yani ortada herhangi bir aracı olmadığı için harcamalar düşüktür.Bitcoin kısa zaman içinde kabul edildi çünkü az olan şey değelridir.Bitcoin hesabı bankalar ve hükümetler tarafından doldulamz.Her şey bitcoin ile satın alınabilir bu bitcoin dijital cüzdanlara aktarılabili

Bitcon kopyalanamaz çünkü bu veri yumağı değildir bunun sistemi kocaman bir muhasebe defteridir .Basit şekille ahmet ayşeye bitcoin yolladığında bu bitcoin kaydedilmiş olur ve defterde tutulur ahmet imza atar bu defter imha edilemez ve buna kimse ulaşamaz

Bitcoin algortiması çok güçlüdür ve bu şu anki teknoloji ile çözülemez bu yuzden bir çok sistem güvnlik için kullanır fakat madenicler bunu nasıl çözer işte bunu da bitcoin algoritması basitlettiriyor madenciler bilmeceleri çözüyor ve kontrol ediyor yani madenciler olmazsa bu sistem de var olmaz bu da iş gücü ile doğru orantılıdır.

İcat edildiğinden beri blok zinciri 2009 blokchane üzerinde tutulutur ve herkes tarafından görülür ve asla kimse tarafından ele geçirilemez. Tamamen güvenlidir.

Buraya tıklayarak diğer blog yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Buraya tıklayarak 1 Bitcoin’in kaç TL olduğuna bakabilirsiniz. Güncel: 30/03/2021 – 21:17 & 493779 ₺

Bazı Altcoinlerin isimleri;
Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Pi Coin

Bir cevap yazın