Telegram Gruplara Nasıl Girilir ?

13
Telegram Gruplara Nasıl Girilir ?

Telegram Gruplara Nasıl Girilir ?

Telegram Gruplara Nasıl Girilir ?

Telegram günümüz dünyasında kullanılan ve neredeyse  hepimizin bildiği bir sohbet uygulaması. Uzun zamandır var olan fakat WhatsApp uygulamasını, Facebook uygulamasının kurucusunun satın alacağı  haberlerinin olduğu dönemde ortaya çıkan çeşitli güvensizlik sorunları ile daha çok tanıdık.

Telegram çok kısa bir süre içinde dünya genelinde 500 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Bu uygulamanın çok avantajlı yanları var.

Telegram Gruplara Nasıl Girilir?

Telegram Gruplara Nasıl Girilir?

Örneğin WhatsApp uygulamasında kuramayacağınız kadar büyük gruplar kurarak burada o gruplar ile sohbet edebiliyorsunuz. Bu grupların çeşitliliği çok fazla. Örneğin iş grubu, gezi grubu, şirket grubu, oyun grubu gibi bir  çok türde grup bulunabilir. Burada akla gelen sorulardan bir tanesi; bu kadar kalabalık gruplar içinde kişisel bilgilerimizin güvenliği olabilir sanırım .

Buna şu şekilde yanıt verilebilir; Telegram kullanıcılarının telefon numarasıyla değil ,kullanıcı adlarıyla iletişim kurmalarını sağlıyor. Bu da telefon numaranızın çok çeşitli yerlerde olabilme sorununu ortadan kaldırıyor. Ayrıca Telegram da sohbetiniz sırasında yazdığınız mesajlar orda durmaz, silinirler. Yani herhangi bir kopyalanma vs. ile karşılaşma riskiniz düşüktür.

Telegramın büyük avantajlarından birinin çoklu sohbet grupları olduğunu söylemiştik. Bunun büyük bir avantaj olmasının en büyük sebeplerinden biri aslında böyle bir alternatif ile diğer uygulamalarda karşılaşmıyor olmamanız  çünkü bu çeşit şeyleri özel kılanın tek olması olduğunu biliyoruz. Telegramın bu avantajı da WhatsApp vb. uygulamalarda bulunmuyor. Genelde sohbete katılacak katılımcı sayısını kısıtlıyor.

Telegram gruplarına katılmak için çok spesifik bir şey yapmaya gerek olmuyor. Oldukça basit ve zahmetsiz.

Öncelikle nasıl bir gruba katılmak istediğinize karar vermelisiniz çünkü Telegram grupları belli kategorilere göre oluşturulmuş gruplardır. Bu nedenle herkes her gruba girmez. Sadece ilgilerini çekecek içerikleri vs. bulabilecekleri gruplara girerler. Buna ulaşmak için ise arama butonuna ilginizi çekebilecek içerikleri yazabilirsiniz. Yazdıktan sonra karşınıza çıkacak seçeneklerden size uygun olan grubu seçerek katılım sağlayabilirsiniz. Ayrıca katılımcı olarak, gruba katılmak isteyen başka kişilere de bağlantı yollayabilirsiniz.

Peki bu çeşit gruplara girmek ne kadar güvenli ? Telegram Gruplara Nasıl Girilir?

Telegram grupları sizlerin zevklerine göre tasarlanan gruplardır. Yani belli kategorilere ayrılmışlardır ve size alternatif sunarlar. Bu avantajlı durumların yanında grup kitlelerinin büyük olması güvenlik açısından sizleri korkutabilir.

Öncelikle Telegram da bu çeşit yerlere kullanıcı adıyla giriş sağlarsınız. O yüzden kişisel numaranızın yayılması ve istemediğiniz insanlarda olması gibi sorunlarla karşılaşmazsınız fakat bunlara rağmen durum istenmedik yöne geliştiğinde gruptan çıkabilir, kullanıcı adınızı değiştirebilir ya da rahatsız olunan bir kişi varsa onu kısıtlayabilirsiniz. Bunların dışında yine grup isimlerine ve amaçlarına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü günümüz dünyasında birçok illegal amaca hizmet eden yüzlerce insan var. Bu  insanların da bizlere nerelerden ulaşacakları belirsiz olduğu için önlemlerimi alarak hareket ve böyle bir durum ile baş başa kalırsak ne yapacağımızı bilmek, kullanmayarak risk almamaktan daha mantıklıdır çünkü  bu şekilde karşınıza çıkabilecek sorunlar yüzünden kullanmayarak faydalanamayacağımız avantajlar bunları hak etmiyor. Ayrıca yüzde yüz güvenilir herhangi bir şeyin olmadığını da yine belirtmek isterim.

Buraya tıklayarak diğer Blog yazılarımızı da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın