Telegram güvenilir mi ?

17
Telegram güvenilir mi ?

Telegram güvenilir mi ?

Telegram güvenilir mi ?, Kabul edebiliriz ki bu çağda, insanların sosyal medya araçlarını kullanırken en çok dikkat ettikleri şey doğal olarak ‘güvenilirlik’.

Çünkü herhangi bir hesabı kurarken tüm bilgilerimiz ve fotoğraflarımızı bu mecraların ellerine veriyoruz. Whatsapta ise konum,mesaj, özel görüşme bilgilerinin facebook ile bağlantılı duruma geçecek tarzında ortaya atılan iddia insanları korkuttu.

Bu iddia ile birlikte ülkemizde de daha önce kullanımı çok da yaygın olmayan Telegram uygulaması herkes tarafından kullanılmaya başlandı.

Telegram güvenilir mi ?

Telegram Pavil Durov ve Nikolai Durov adlı iki Rus yazılımcı kardeş tarafından 2013 yılında kurulan bir uygulama fakat son zamanlarda cok daha fazla gündem oldu, bunun nedeni ise WhatsApp uygulamasını Facebook uygulamasının kurucusu Mark Zuckerberg’in satın alması.

Telegram Whatsapp’da bulabileceğimiz tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor fakat mesajların güvenilirliği açısından değerlendirecek olursak ; Telegram  gönderdiğiniz mesajların verilerini sunucularında saklamaz .Çok güzel diğer bir yanı ise telegram ile iletişim kurmak istediğimiz insanlara telefon numarası vermek zorunda değilizdir, bunu kullanıcı adıyla da halledebiliriz. Gizli sohbet imkanı vardır ve mesajlarınız üçüncü bir kişiye iletilemez velev ki ekran görüntüsü alındığı takdirde dahi karşı tarafa bildirim gider. Yine snapchat gibi uygulamlarda gördüğümüz mesajın kendini imha etme özelliği Telegram’da da mevcuttur.

Herhangi bir şeyin yüzde yüz güvenilir olmasını bekleyemeyiz elbette buna paralel olarak telegram içinde doğruluğu kesin olmayan fakat ortaya atılan bir idda var.Bu iddaya göre telegram da gönderdiğimiz konumlar ve adresler çok kolay bir erişilirliğe sahip, yani birine konum attığınızda başkası erişip sizi takip edebiliyor.Bunu  dışında da yine telegram aslında sizin tüm mesaj ve bilgilerinize istediği takdirde ulaşabiliyor fakat telegramın açıklamasına bakarsak bu verilere herhangi bir mahkeme kararı olmadan ulaşmayacakları.Ayrıca telegramın anlayışı ‘mental proto ‘ ve bu anlayışa göre telegram izin vermeden içeriği çok da fazla araştırılamıyor .Bu yüzden güvenmek ya da güvenmemek tamamen bizlere kalıyor.

Bütün bunlara istinaden yüzde yüz güvenilirliğin mümkün olmadığını , yüksek olasılık ve karşılaştırmalara göre hareket etmemiz gerektiğini anlamamız ,tamamen güvenebileceğimiz bir şey peşinde koşmamamız velevki bu koşunun sonuçsuz olacağını da belirtmek isterim.

Buraya tıklayarak tüm blog yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın